“Godina iza nas bila je godina prilagodbe na europskim tržištima, uz očekivanje da će se gospodarski rast nastaviti uz daljnje smanjenje kamatnih stopa koje će podržati ukupnu tržišnu aktivnost”, rekla je Jana Jovanović, voditeljica odjela za istraživanje tržišta za regiju jugoistočne Europe u CBRE-u.

Blagi rast zakupnina
Ulagači su se najviše fokusirali na maloprodajni sektor, čiji je udio u ukupnom volumenu transakcija bio 40 posto, a zatim na tradicionalno aktivan uredski sektor (gotovo 30 posto udjela).

Tržište uredskih prostora u jugoistočnoj Europi proteklih je mjeseci prilično stabilno, s povećanjem kompleksnosti samih transakcija kao rezultat potrebe zakupaca da prilagode svoje strategije nekretnina uslijed globalnih kretanja.

Zabilježen je blagi rast zakupnina, svega dva do tri posto na srpskom i hrvatskom tržištu, ali je istodobno smanjena stopa slobodnog poslovnog prostora, koja u Beogradu iznosi oko četiri posto. “Ovih 40 posto manje dostupnosti u Beogradu u odnosu na prošlu godinu rezultat je činjenice da nije došlo do značajnijeg povećanja ukupne ponude modernog poslovnog prostora, a potražnja je ostala na solidnoj razini.

Naime, bilježimo sveukupnu stabilizaciju nakon rekordne ponude novoizgrađenih poslovnih objekata tijekom 2023. godine”, rekao je Ivan Stojić, voditelj odjela uredskog prostora za Adria regiju u CBRE-u, objavio je Biznis.rs. Tijekom 2024. godine najveći broj novoizgrađenih četvornih metara poslovnog prostora zabilježen je na tržištima Zagreba i Sofije, gdje je ponuda porasla za oko 50.000 četvornih metara.

“Kada govorimo o 2025. godini, očekuje se da će Beograd i Sofija prednjačiti u rastu ponude poslovnog prostora, s ukupno planiranim više od 300.000 novih četvornih metara poslovnog prostora na tim tržištima. To predstavlja očekivani rast ukupne ponude od oko 10 posto na godišnjoj razini, što nagovještava dinamično razdoblje i ekspanziju sektora poslovnih nekretnina u regiji”, istaknuo je Stojić.

Zagreb na meti interesa
Ocjenjujući stanje u regiji, Stojić je naglasio kako je stopa raspoloživosti poslovnog prostora na tržištima Hrvatske i Slovenije izuzetno niska, te da u pojedinim zonama u Zagrebu iznosi manje od jedan posto, što je jedinstven slučaj ne samo u našoj regiji, već i u Europi.

Iako se očekuje da će se stope dostupnosti uredskog prostora blago povećati zbog povećane ponude, očekuje se da će ukupne stope dostupnosti ostati stabilne na ključnim tržištima u regiji. Makroekonomsko okruženje potaknulo je stabilne razine transakcija na tržištu uredskih prostora, pa su četiri ključna tržišta regije zabilježila ukupni rast od 10 posto u transakcijama najma.

Sektor industrijskih i logističkih nekretnina jedan je od najperspektivnijih sektora u Europi u posljednjih nekoliko godina, koji će se nastaviti razvijati i u narednom razdoblju. Ista je situacija i na ključnim tržištima jugoistočne Europe, gdje je u protekloj godini zabilježen rast ponude ove vrste nekretnina od 30 posto.

Rast ponude zabilježen je prvenstveno na tržištima Beograda i Zagreba s okolicom, gdje je ukupna ponuda tijekom prošle godine porasla za više od 50 posto, odnosno 30 posto.

“Primjerice, na području Zagreba u sljedeće dvije godine očekuje se izgradnja 350.000 četvornih metara špekulativnog logističkog prostora, odnosno onog koji će se iznajmljivati, a ne graditi za vlastite potrebe. Trenutna ponuda ovakvog prostora je 500.000 četvornih metara, što znači da je riječ o povećanju ponude od 70 posto”, naglasila je Sonja Lončarević, suradnica direktorice u Odjelu industrijskih i logističkih nekretnina CBRE.